Kam speje menšinová kultúra?

Autor: Martin Karaš | 15.8.2011 o 18:36 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  851x

Úrad vlády SR si po nástupe novej vládnej garnitúry prevzal pod svoju gesciu kultúru národnostných menšín, ktorá bola dovtedy prácou Ministerstva kultúry SR. Nové pravidlá, výzvy, technické zabezpečenie a mnohé ďalšie novinky. Na toto všetko si museli za pár mesiacov zvyknúť žiadatelia a to ani len netušili, že tieto novinky budú najmenším prekvapením v sérií nasledujúcich udalostí.

Účastníci festivalu Rusínov-Ukrajincov v Kamienke, ktorý sa konal prvý júnový víkend.Účastníci festivalu Rusínov-Ukrajincov v Kamienke, ktorý sa konal prvý júnový víkend.FS Barvinok

Prešlo len pár mesiacov a žiadatelia sa dozvedeli, že sa im predlžuje doba podávania žiadostí o dotácie. Pre niekoľko jedincov možno potešujúca správa, ale pre mnohé poctivé organizácie a jednotlivcov prvý náznak, že sa automatický predĺži aj doba reálneho čerpania schválených dotácií. Následne ďalšie prekladania termínov podávania žiadostí a neskôr aj predlžovanie termínu zasadania komisie pre prerozdelenie prostriedkov spôsobili, že ešte v mesiaci máj nikto nevedel, kam financie pre rozvoj menšinovej kultúry poputujú (takmer polovica roka za nami a z fondu kultúra národnostných menšín nie je zrealizovaný ani jeden projekt). Zostavenie komisií z ľudí nezávislých od žiadateľov je možno krok k transparentnosti, ale nie v prípade keď v komisiách pre prerozdelenie týchto prostriedkov sedia osoby, ktoré nemajú ani poňatie o tom, ako funguje financovanie menšinovej kultúry. A dopad? Stopnuté mnohé dlhoročné a úspešné projekty, schválené nereálne sumy na vydavateľskú činnosť, na festivaly a ďalšie aktivity, nekoncepčne rozdelené finančné prostriedky.

Po mnohých útrapách s termínmi a členmi komisií sa už zdalo že sa blízka na lepšie časy, ale každý kto si to myslel sa mýlil. Dnes už ubehlo 8 mesiacov od začiatku roka a menšinová kultúra sa realizuje bez štátneho príspevku. Vydáva sa periodická tlač (v prípade mesačníkov už ôsme číslo bez finančného zabezpečenia), organizujú sa festivaly, stretnutia, odborné semináre a ďalšie podujatia, ale nikto nevie či financie, ktorých pridelenie podpísal podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny vôbec niekedy dorazia k svojim adresátom. Je možne takto rozvíjať menšinovú kultúru? Je možné osem mesiacov bez financií vydávať tlač? Je možné objednávať služby, práce, výkony a nemať na ich úhradu? Je to podpora národnostných menšín, keď projekty naplánované na celý rok sa začnú realizovať prinajlepšom v ôsmom mesiaci?

Čerešničkou na torte v tomto prípade je, že miesto podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny obsadzuje strana, ktorá sa označuje za zástupcu národnostných menšín na Slovensku. Tak teda kam speje menšinová kultúra?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?